Wiązanie tygodnia: Chusta kółkowa 0
Wiązanie tygodnia: Chusta kółkowa

Chusty kółkowe są przydatnym uzupełnieniem lub alternatywą dla chust długich.
Możemy w nich nosić maluszki od urodzenia.

Są one pasem materiału chustowego(od 1,7-2,3m); z jednej strony zakończone wszytymi aluminiowymi kołami z drugiej ukośnie ścięte, tj.większość chust długich.

ABC Chusty Kółkowej

Z artykułu dowiesz się:


Długości chust kółkowych.

W zależności od postury osoby noszącej, można wybrać długość chusty w rozpiętości od 1,7m (LittleFrog, Natibaby), 1,8m(LennyLamb) do 2m (EverySlings), czy 2,2m (Fidella)

➡️ Kółkowe są najczęściej robione z tych samych materiałów, co chusty długie - tkaniny skośnokrzyżowe, żakardowe, bawełniane lub z domieszkami.

➡️ Można także znaleźć chusty kółkowe z tkanin o splocie prostym, ze 100% lnu.

➡️ Kółka są wykonane z jednolitego odlewu aluminiowego, z atestami do użytkowania przez dzieci(nietoksyczność barwników).
Przy chustach kółkowych z tkanin o większej gramaturze, warto sprawdzić jak taka chusta pracuje na kółkach, czy nie jest zbyt masywna i nie blokuje się przy dociąganiu.

 

Rodzaje ramion chust kółkowych.

 

Chusta może być przeszyta na kółkach na różne sposoby; najczęściej spotykane, to:

   
➡️ tzw. ramię proste - materiał jest przełożony przez kółka i zszyty prosto na całej szerokości chusty. Dzięki temu, można chustę rozłożyć na całym ramieniu. Sporo doradczyń i użytkowniczek relacjonuje, że z ramieniem prostym chustę lepiej się im dociąga przy wiązaniu z “odwrócona krawędzią” (o tym tez dalej).

  

 

 

➡️tzw. ramię zakładkowe i ramię harmonijkowe- dwa sposoby złożenia materiału przed zszyciem z resztą chusty, po przełożeniu przez kółka. Takie ramiona od kółek do przeszycia nie rozkładają się, tylko układają płasko od góry ramienia.

 

Wiązanie chusty kółkowej Rezerwuj konsultację nosidłową nosidełko

  Zawiązanie chusty kółkowej polega na ułożeniu jej na naszym ramieniu i  przełożeniu wokół ciała. Drugi koniec chusty przekładamy wpierw przez obydwa kółka, potem już tylko przez jedno i dociągamy chustę, z dzieckiem wypozycjonowamym w materiale.

  układając chustę w kółkach należy zadbać o to, by materiał układał się po przełożeniu przez kółko harmonijkowo, a poszczególne fałdki nie nakładały się na siebie

  warto zaczynać wiązanie z kółkami wysoko ułożonymi na ramieniu,żeby w czasie dociągania nie “zjeżdżały” w dół

  ramię chusty rozkładamy promieniście na całym naszym ramieniu. Unikamy układania chusty bliżej szyi, tylko od góry ramienia. Takie ułożenie może powodować dyskomfort, ucisk i zaburzenie krążenia krwi w naszej ręce(drętwienie).

  chustę na kółkach dociągamy promieniście - każde pasmo ciągniemy analogicznie do przebiegu tego pasma przed kółkami.

 

Sposoby noszenia.

W chuście kółkowej możemy nosić dziecko:z przodu, brzuszek do brzucha

  • diagonalnie - pomiędzy ułożeniem na środku naszego ciała, a ułożeniem “na biodrze”
  • na biodrze
  • na plecach

 ➡️ Od urodzenia - noszenie z przodu, brzuszek do brzucha, z zastosowaniem  tzw.”odwróconej krawędzi”. Odwrócenie chusty (zamiana krawędzi) na plecach, niweluje brak symetrii w ułożeniu miednicy i nóżek dziecka, a także daje dodatkowa stabilizację korpusu dziecka z boku. Pozycja dziecka w tym wiązaniu jest zbliżona do pozycji jaką uzyskujemy w kangurku.

 ➡️ Dzieci stabilnie trzymające głowę - umiejscowienie diagonalne, lekko z boku naszego środka symetrii. Po przeciwnej stronie niż kółka na ramieniu. Także z odwróconą krawędzią.

 ➡️ Dzieci siadające - wiązanie na biodrze - dziecko jest umiejscowione w chuście głęboko na naszym boku, obejmuje nogami naszą talię. Można ale nie trzeba odwracać krawędzi.

 ➡️ Opcja noszenia w chuście kółkowej na plecach - opcja dla zaawansowanych w motaniu noszących i dzieci.

 

Zalety chusty kółkowej:

  • przełożenie chusty przez kółka można przygotować wcześniej i mieć chustę luźno na sobie, a włożyć dziecko i dociągnąć chustę np. po wyjściu z samochodu
  • samo zamotanie dziecka i dociągnięcie chusty ma w sobie mniej kroków i przebiega zwykle szybciej niż motanie chusty długiej
  • chusta kółkowa sama w sobie jest krótsza od chust długich, przez co jest bardziej kompaktowa i zmieści się bez problemu do torby czy bagażnika wózka, pozostawiając jeszcze sporo miejsca wolnego
  • wiązanie w chuście kółkowej jest przewiewne, mniej warstw materiału na dziecku i osobie noszącej w porównaniu do wiązań z chusty długiej
  • brak elementów chusty w przebiegu wiązania, które uciskały by na brzuch osoby noszącej
  • opcja szybkiej ewakuacji z wiązania w razie potrzeby (ulanie, zakrztuszenie)
  • ułożenie w chuście kółkowej wspiera poprawne tyłopochylenie miednicy dziecka i wprowadza w prawidłowe ugięcie nawet małe uparciuszki, które prężą się przy próbach wiązań (Warto skonsultować wtedy także dziecko z fizjoterapeuta dziecięcym pod kątem zaburzeń napięcia mięśniowego. Dzieci z podniesionym napięciem mięśniowym często właśnie w kółkowej się rozluźniają i relaksują)

 

Wady chusty kółkowej:

  • niesymetryczne obciążenie jednego ramienia osoby noszącej
  • ograniczenie ruchu jednej ręki, która jest objęta w ramieniu rozłożona chustą
  • pomimo, że wiązanie jest samo w sobie szybsze i ma mniej etapów, nadal wymaga dokładnego pozycjonowania dziecka i precyzyjnego dociągania chusty.
  • dziecko osiada na pojedynczym paśmie chusty - nie ma w tym wiązaniu pół materiału krzyżujących się pod nogami dziecka, czy przechodzących pod pupą, co czasem powoduje, że Rodzice mają obawiają się tego wiązania zanim nie spróbują ;)
    Poprawnie zamotane dziecko w prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, będzie stabilnie otulone chustą z każdej strony.

 Jeśli potrzebujesz:

szybkiej opcji awaryjnej

kompaktowego rozwiązania "do torby"

maksimum wentylacji i przepływu powietrza

"montażu" bobasa w trybie 'z fotelika samochodowego na szybkie przejście"

Chusta kółkowa spełni Twoje oczekiwania!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl