Chusto-Słownik czyli jak kraczą chustowe wrony ;) 0
Chusto-Słownik czyli jak kraczą chustowe wrony ;)

Masz już swoją pierwszą chustę lub szukasz informacji.
Znajdujesz chustową grupę lub forum i… No właśnie.
Coś tam rozumiesz, ale poza tym czarna magia?


Już śpieszymy z pomocą :)

Zebrałyśmy najczęściej używane słowa, skróty i zwroty, które spotkacie w chustowym świecie.

Na końcu słownika krótkie rozmówki chustowe ;)

 

Szukasz, kupujesz chustę:

CHUSTONÓWKA - osoba nowa w chustowym świecie - rozglądająca się, zapoznająca z tematem.

CHUSTOŚWIRKA - wyższy level wkręcenia ;) Masz chusty w różnych kolorach, splotach, gramaturach, białe kruki i tęczowe szaleństwa. O chustach wiesz wszystko!

CHUSTOPRÓCHNO ;) - osoba, które najlepsze chustowe lata ma już za sobą;) Dzieci robią z chust bazy pod biurkami, hamaki pod sufitem lub maja z nich uszyte worko-plecaki ;)
Ale sentyment i przyjaźnie zostają :)
Chustopróchno przechodzi na CHUSTOEMERYTURĘ :D

CHUŚCIOCH/WKŁADZIK- dziecko noszone w chuście/nosidle 

CHUSTOBUNT - okres w życiu chuściocha, gdy na widok chusty/nosidła ucieka w każdy dostepny sobie sposób. Bardzo często zbiega się z nabyciem przez dziecko umiejętności - raczkowania, chodzenia, uciekania... Przeważnie przechodzi!

TRANSFER - udane przełożenie śpiącego dziecka z chusty/nosidła na płaską powierzchnię - do łóżeczka, wózka - w taki sposób, że śpi ono dalej (UDANY TRANSFER):)

GRUPY B/S/T - buy/sell/trade - grupy na FB lub wątki na forach, gdzie możemy sprzedać/kupić lub wymienić chusty/ nosidła

KRÓCIZNA/SHORT - chusta o długości do 3,6m
DŁUGA - chusta od długości 4,2m i więcej
UŻYWKA - chusta używana

ISO - In Search Of - oznaczenie nazw chust, których szukam (celem zakupu :))
DISO - Desperately In Search Of - desperackie poszukiwania TEJ konkretnej chusty - śni się po nocach, jej wzór widzimy wszędzie, na wystawach sklepowych. Adrenalina opada dopiero jak ją kupimy ;)
CISO - Casually In Search Of - szukam takiej chusty, ale bez pośpiechu i ciśnienia. Jak ja masz w stosie i rozważasz sprzedaż - daj znać :)
CHUSTO-ZEN - stan chustozaspokojenia - gdy wiesz, że masz już wszystkie chusty w domu; nie przeglądasz grup sprzedażowych, a nawet jak - nic cię nie rusza!

PET FREE/SMOKE FREE - chusta używana pochodząca z domu bez zwierząt/dymu papierosowego
GUC - great used condition - chusta używana w świetnym stanie
EUC - exellent used condition - chusta używana w doskonałym stanie/”igła”
STIH - Soft Tape measure In Hand - długość chusty mierzona ręcznie centymetrem krawieckim w dłoniach.

BABOLKI/NUBS - zgrubienia na przędzy, charakterystyczne m.in. dla lnu. Nie wpływają na bezpieczeństwo noszenia. Nie obniżają wartości chusty, jeśli ich istnienie jest cechą immanentną chusty (rodzaju surowca), a nie błędem tkackim

ZACIĄGNIĘCIA/PULLS - wyciągnięte z tkaniny nitki osnowy lub wątku, nieprzerwane. Można je naprawić przesuwając po kawałku nić we właściwe miejsce przy użyciu igły. Nie wpływają na bezpieczeństwo noszenia, mają znaczenie estetyczne, obniżają czasem wartość chusty

ROZEJŚCIE - przesunięcie się wielu nici osnowy i/lub wątku zgrupowane w jednym miejscu. Zdarza się przy luźno tkanych chustach, błędzie tkackim. Nici mogą wrócić na swoje miejsce po upraniu i prasowaniu, jednak gdy tak się nie stanie (lub rozejście powraca), chusta może być w tym miejscu nadwyrężona i potencjalnie tkanina może pęknąć

PRZERWANA NIĆ - często to przerwane zaciągnięcie. Jeśli jest na środku chusty i nie wiemy w jaki sposób przerwanie powstało - czy to tylko jedna zaciągnięta i urwana nić, czy nadwyrężone inne nici obok także przez przetarcie - może istnieć prawdopodobieństwo pęknięcia tkaniny w tym miejscu

CHUSTO-SPA - instytucja osoby, która potrafi zaopiekować się chustą, której przydarzyło się zaciągnięcie, rozejście. Wciągnąć nić, skrócić chustę, przeszyć środek, czasem przeszyć długą chustę na chustę kółkową.

2 GAT. - drugi gatunek - produkt (chusta/nosidło) oznaczony tak przez producenta, ze względu na błąd tkacki, błąd w kolorystyce, błędnie wszyte oznaczenie środka, chusta nie trzymająca rozmiarówki - np. nominalnie 4,6 m, faktycznie 4,8. W pojęciu 2 gat. mieszczą się chusty i produkty, których charakter jest głównie estetyczny i w żadne sposób nie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Cena chust 2 gat. jest niższa

FS - for sale - na sprzedaż
FSO - for sale only - wyłącznie na sprzedaż
FSOT - for sale or trade - na sprzedaż lub wymianę
FT - for trade - na wymianę
NFS - not for sale - oznaczenie chusty w stosie, która nie jest wystawiona na sprzedaż
DIBS - Do Inform Before Sale - chusta z DIBSEM - jeśli kupiłyśmy taką chustę, oznacza to, że zobowiązałyśmy się do poinformowania poprzedniej właścicielki o planie sprzedaży i uwzględnienie jej do pierwokupu
DOND - Deal Or Not Deal - forma sprzedaży, gdzie sprzedająca proponuje na sprzedaż chustę i prosi osoby chętne o propozycje cenowe. Może znaleźć pasującą jej propozycje cenową i przyjąć taką ofertę - zrobić deal :)

FEEDBACK - post na jednej z grup chustowych (lub kilka na wielu), w którym zbieramy komentarze od osób od których kupiłyśmy chustę lub tych, którym chustę sprzedałyśmy (pożyczyłyśmy, miałyśmy do przetestowała, łamania). Warto sprawdzić feedback osoby, której/od której chcemy coś kupić/sprzedać etc.

RV - retail value - wartość chusty w dniu wypustu na rynek - podana przez producenta
MV - market value - wartość jaką dana chusta średnio osiąga na rynku chustowym
TV - trade value - wartość chusty określana przez właścicielkę przy wymianie

WYPUST - wprowadzenie przez producenta na rynek nowego modelu chusty
LIMIT - linia modelu chusty, która została wyprodukowana w ograniczonej, limitowanej ilości

ALL IN - cena podana przez sprzedająca zawiera wszelkie dodatkowe koszta (przesyłka, PayPal fees)
PP - płatność via PayPal/ lub też jako oznaczenie przesyłki Pocztą Polska, w zależności od kontekstu
PP Fees - dodatkowe opłaty pobierane przez serwis PayPal przy zawieraniu transakcji 

FLUFFY MAIL - świeżo odebrana paczka zawierająca chustę/nosidło/chustowy gadżet
STRIP - chwal-post :) w kolejnych komentarzach osoba otwierająca paczkę z nową chustą w stosie pokazuje kolejne etapy rozpakowywania :)

LEGACY WRAP - w dwóch znaczeniach: chusta, która miała swoją premierę/wypust w dniu urodzin dziecka lub jako chusta, która jest NFS z założeniem, że zostanie “w rodzinie” dla własnych dzieci lub rodziny :)


CHUSTY:

SZMATA - pot. chusta :) Wyrażenie pieszczotliwe ;)
SZMATAN - bardzo nośna chusta, sprawdzona na dużych dzieciach, doskonale rozprowadzająca ciężar

ROZMIARY - długość chusty tkanej - w zależności od postury noszącego i wybranego wiązania potrzebne mogą być różne rozmiary
Część producentów podaje wartości jako liczebniki:
2(2,6m), 3(3,2m), 4(3,6m), 5(4,2m), 6(4,6m), 7(5,2m), 8(6m)
Inni nadając oznaczenia rozmiarowe, jak z odzieży:
XS(3,6m), S(4,2m), M(4,6m), L(5,2m), XL(6m)

Rozmiary chust kółkowych
S(1,7m), M(2m)
lub
Standard(1,8m), Long(2,1m)

BLEND - skład chusty, podawany najczęściej jako udział procentowy konkretnego surowca w tkaninie. Najczęściej używane surowce:
- bawełna - cotton/algodón/Baumwolle/bomull - czesana, organiczna, egipska, peruwiańska

- len - linen/leinen

- konopie - hemp/chanvre/hanf

- wełna - włókno naturalne pozyskiwane z sierści zwierząt - merino (owca merynosowa), kaszmir (koza kaszmirska), alpaka, lama, wielbłąd, baby-camel, jedwab (tussah - dziki jedwab, bourette

- ramia - naturalna przędza wytwarzana z pokrzywy chińskiej

- włókna syntetyczne - wiskozy (bambusowa, repreve, tencel), lurex, akryl, lycra

NO COTTON - chusta, która w swoim składzie wcale nie ma bawełny

GSM - gramatura chusty - mniej więcej:
220 g/m2 i mniej - chusty cienkie /CIENIZNY/

230-290 g/m2 - chusty średnie

300g/m2 - chusty grube /GRUBASKI/

ŁAMANIE - w zależności od składu (blendu), gramatury
i sposobu tkania, nowa chusta po wyjęciu z pudełka i po pierwszym praniu i prasowaniu może być nadal sztywna, nieprzyjemna w użytkowaniu, nieplastyczna. Oznacza to, że wymaga ona łamania - wiązania w supły, warkocze, robienia z niej huśtawki/hamaka, używania jako narzuty na kanapę;), czy po prostu dużej ilości noszenia w niej cięższego dziecka.

Jeśli nasze dziecko to maluszek a chcemy mieć złamaną chustę, możemy wysłać ją na ŁAMANKI - pożyczenie chusty mamie, która ma większe dziecko i pomoże złamać chustę.
Aktualnie większość chust na rynku produkowanych z przeznaczeniem “na początek” - pasiaki skośnokrzyżowe, część żakardów i serduszek wymagają jedynie wyprania po zakupie i przeprasowania - są już miłe i gotowe do motania

MACANKI - 1) spotkania stacjonarne, których celem jest pomacanie :) czyichś chust, zamotanie się w nie, wypróbowanie, poznanie nowości u innych chustonoszek. 2) wysłanie swojej chusty na 'macanki' do wielu osób zorganizowanych w listę macankową. Przesyłają one sobie chustę po kolei - na końcu wraca ona do właścicielki :)

STOS/STASH - wszystkie chusty i nosidła jakie znajdują aktualnie w posiadaniu jednej osoby

PERMASTASH - chusta (jedna lub kilka), które są niesprzedawalne, pozostają w stosie do końca kariery noszącej lub zostają LEGACY

MOTANIE - wszelkie czynności związane z chustą i dzieckiem, które kończą się finalnie zamotanym dzieckiem :D

OGON - część chusty pozostała po ukończonym wiązaniu, zwisająca z węzła

SKOS - chusty mają najczęściej kształt równoległoboków, różni producenci produkują chusty z różnymi długościami ‘skosu’ czyli szpiczasto zakończonej strony chusty. Skosy ułatwiają motanie, przekładanie chusty przez węzły.
Niektórzy producenci są znani z długich skosów (Ellevill), z kolei chusty ręcznie tkane(HW) najczęściej są zakończone prosto, bez skosów.


Rodzaje chust: 

- DŁUGA TKANA - chusta tkana o długości od 3,2m do 6m o kształcie równoległoboku (chusty tkane maszynowo) lub prostokąta (HW)

- CHUSTA KÓŁKOWA - chusta uszyta najczęściej z takiej samej tkaniny jak chusty długie. Zakończona dwoma aluminiowymi kółkami, które są systemem mocującym wiązanie.

- CHUSTA ELASTYCZNA - chusta o długości ok 5m - dzianina bawełniana lub z małą domieszką (ok.5%) elastanu.

- HANDWOVEN (HW) - chusta tkana ręcznie przez tkaczkę na krosnach. Często jako CUSTOM - czyli chusta na zamówienie, gdzie skład surowcowy i kolorystyka są ustalane z kupującą.


NOSIDŁA

- MeiTai (MT)- właściwie Meh Dai/Beh Dai - nosidło miękkie azjatyckie, składające się z panela głównego, pasów ramiennych i biodrowego - pasy są wiązane. Pochodzenie rdzenne: Chiny

- chMT - chusto MeiTai - nosidło o budowie takiej jak Meh Dai, jednak uszyte z tkaniny chustowej (skośnokrzyżowej, żakardowej etc.). Często pasy ramienne nie maja wypełnienia, tylko są wszywane jako szerokie pasy imitujące poły chusty.

- ONBU - właściwie onbuhimo. W oryginalnej wersji nosidło składające się z panela, pasów naramiennych, które przekładało się przez materiałowe taśmy/pętle wszyte na spodzie panela. W rozwoju tej formy nosidła taśmy zamieniono na stalowe/aluminiowe kółka. Zeuropeizowana wersja tego nosidła została przekształcona w nosidło klamrowe - pętle i kółka zostały zastąpione klamrą i przelotkami, na których regulujemy długość na przelotkach. Pochodzenie rdzenne: Japonia 

- PODAEGI - nosidło azjatyckie składające się z długiego panela oraz długich pasów ramiennych. Oryginalna wersja była często na tyle szeroka, że otulała także noszącego, służąc jednocześnie jako fartuch z  kieszonką. Pochodzenie rdzenne: Korea.

- HYBRYDA/HB/HALF BUCKLE - nosidła hybrydowe łączą w sobie system wiązany (pasy naramienne) i klamrowy (pas biodrowy) - lub odwrotnie (REVERSE HALF BUCKLE) pasy naramienne - klamry, pas biodrowy - wiązany.

- FULL BUCKLE/SSC/SOFT STRUCTURED CARRIER - u nas ogólnie nazywane jako “nosidła ergonomiczne” - miękkie nosidła składające się z panela, pasa biodrowego i pasów ramiennych - zapinane i regulowane systemem klamr i zatrzasków. 

NOSIDŁA REGULOWANE - miękkie nosidło różnego typu (FB/HB/MT/Onbu), które posiada regulację szerokości i wysokości panela głównego. 

- WC - Wrap Conversion - nosidła szyte w całości z tkanin chustowych

- HWC - Half Wrap Conversion - nosidła szyte częściowo z tkanin chustowych, częściowo z tkanin o innym pochodzeniu (bawełna, len o splocie prostym)

WISIADŁO - nosidło o wąskim panelu, na którym dziecko zawisa krokiem. Pozycja w wisiadle nie wspiera prawidłowego rozwoju stawów biodrowych. Najczęściej wisiadła są także usztywniane wymuszając na dziecku nienaturalnie wyprostowana pozycję, co obciąża kręgosłup dziecka. NIE POLECAMY :)

Kilka rozmówek :)

1. Sprzedam toddlerowego szmatana RS. gsm 380, bawełna, szyta z długiej, stih 1,9m. LL Symfonia Euforia.
Brak zaciągnięć, złamana. Smoke/pet-free home. Cena all-in PL. Lekki chicken.
Przedmiotem sprzedaży jest bawełniana chusta kółkowa (RS) o wysokiej gramaturze (gsm) nadająca się do noszenia większych dzieci (toddler 1-3rż.), miękka i dobrze pracująca (złamana). Uszyta z chusty długiej tkanej, długość od kółek do końca ogona mierzona w dłoniach miękką miarką (STIH). Marka chusty: LennyLamb. Chusta była użytkowana w domu, gdzie nie ma zwierząt ani dymu tytoniowego. Podana cena zawiera koszt chusty i przesyłki na terenie Polski. Właścicielka jest do chusty przywiązana i jest jakaś możliwość, że zrezygnuje ze sprzedaży tej chusty ;)

2. ISO cieniznę dla noworodzia, max 220gsm. Długość STIH 3,5m-3,6m - takiego plecakowca/kangura. Najchętniej bawełna z blendami; rozważę tussah, merino, ew. bambus. Tylko GUC/EUC, złamana, z domu pet/smoke free.
Ktoś szuka cienkiej lekkiej chusty dla noworodka, w (realnej) długości odpowiedniej do zawiązania plecaka prostego i kangura. Prosi o pisanie propozycji chust z domieszkami dzikiego jedwabiu, wełny merynosa lub wiskozy bambusowej. Wyłącznie w świetnym/doskonałym stanie (bez wad, zaciągnięć etc.), miękka i pracująca (złamana), z domu bez zwierząt i dymu tytoniowego.

3. Moje DISO! Oscha Okinami Gold Coast, r.6, z wypustu Oschy 27.09.2019. 
To nasze LEGACY z dnia urodzenia!
Jeśli masz i chcesz sprzedać mogę gwarantować DIBSa i pet/smoke free home. Pokrywam wszelkie PPfees.
Ktoś szuka szuka BARDZO_BARDZO (DISO) ;) chusty marki Oscha, model Okinami, kolor Gold Coast. rozmiar 4,6m. Chusta miała swoją premierę w dzień narodzin dziecka. Kupująca oferuje prawo pierwokupu dla poprzedniej właścicielki, jeśli by kiedyś puszczała chustę (sprzedawała) dalej informując, że chusta byłaby w domu bez zwierząt oraz dymu tytoniowego. Pokrywa kosztów prowizyjnych opłaty PayPal

 

STAY TUNED!
Już wkrótce osobny post o:
- rodzajach wiązań - nazwy, skróty, od kiedy można w nich nosić, ile chusty na nie potrzeba?
- rodzaje splotów chust do noszenia - serduszka czy jodełka, a może wafelek?

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl