Nosidło tygodnia: porównanie nosideł hybrydowych 0
Nosidło tygodnia: porównanie nosideł hybrydowych

Nosidła ergonomiczne - hybrydowe.

 

W tym artykule przybliżę Ci:

  • czym jest nosidło hybrydowe,
  • kiedy wybrać nosidło hybrydowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze,
  • czy nosidło można dopasować do dziecka,
  • jakie są różnice między poszczególnymi firmami.

 

Już od dłuższego czasu zbierałam się by przybliżyć Wam temat nosideł hybrydowych, zbierałam dane na ich temat i opinie. Przymierzałam i mierzyłam by jak najlepiej przedstawić ten temat. Do porównania wybrałam 4 popularne firmy: Lenny Lamb, Kavkababy, Fidella oraz Storchenwiege. Chciałam by to porównanie najwierniej oddawało rzeczywistość, dlatego przygotujcie się na dużą dawkę zdjęć i informacji :)

Nosidła hybrydowe - porównanie

Czym są nosidła hybrydowe?

Nosidła hybrydowe to połączenie dwóch elemenów: nosidła klamrowego i chusty. Potocznie nazywana hybryda składa się z regulowanego pasa biodrowego zapinanego na klamrę oraz wiązanych pasów naramiennych (jak w chuście). Miękki panel jest regulowany na wysokość i szerokość, dzięki temu otula dziecko i można go dopasować idealnie do dziecka. 

Nosidła różnią się między sobą budową, krojem, techniką szycia. W każdym nosidle inny jest pas biodrowy, pasy naramienne i sam panel. 

Ważne jest by przed kupnem była możliwość przymierzenia i sprawdzenia czy dane nosidło będzie dla nas wygodne. Kiedy przymierzałam te 4 rodzaje firm, od razu czułam różnicę między nimi. Nosidła do wypróbowania można wypożyczyć w naszej wypożyczalni.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nosidła hybrydowego? Kiedy wybrać nosidło hybrydowe?

Nadchodzi taki czas, że decydujesz się na noszenie swojego maleństwa w nosidle. Jednak nie wiesz na które nosidło się zdecydować. Nosidło hybrydowe jak sama nazwa wskazuje jest nosidłem, więc najlepiej wybrać je kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać. Dlaczego? - zapytasz. Już spieszę z odpowiedzią. Ponieważ nosidło zbiera sporo materiału między nogami dziecka, ten materiał nadaje większe odwiedzenie kolanek co może spowodować wyprost dziecięcych pleców.

Lecz w życiu każdego rodzica są momenty, że nie może pozwolić sobie na noszenie w chuście, a ma dziecko niesiadające jeszcze. W tym momencie najlepiej skontaktować [łącze do strony kontaktowej] się z nami byśmy pomogły indywidualnie dobrać nosidło pod dane dziecko i osobę noszącą.

Przy dobieraniu odpowiedniego nosidła zwracamy uwagę na wygodę osoby noszącej i na pozycję dziecka w nosidle. Przede wszystkim nosidło nie powinno w żadnym miejscu wbijać się w ciało rodzica. Ciężar dziecka powinien być równomiernie rozłożony na pasie biodrowym (jak w plecaku turystycznym) i pasach naramiennych. Dzięki możliwości dociągania pasów naramiennych możemy odpowiednio mocno przytulić dziecko do swojego ciała. Również dzięki temu, że pasy są wiązanie można je dopasować do każdej osoby noszącej. Znaczenie ma też prawidłowe podparcie pod pupą dziecka, czyli panel powinien sięgać na szerokość od jednego zgięcia podkolanowego do drugiego tak by dziecko mogło swobodnie zginać nóżki. Zbyt szeroki panel uniemożliwi to i maluszek będzie mieć cały czas wyprostowane nogi. Za to zbyt wąski panel spowoduje opadnięcie kolanek poniżej pupy a tym samym dziecko może zawisnąć. Krawędź panela na wysokość powinna sięgać do szyi. Zbyt wysoki panel zasłoni dziecku świat i może się przez to denerwować, a zbyt niski może umożliwić maluchowi odchylanie się do tyłu.

 

Istotne jest by panel w nosidle mógł być regulowany na szerokość i na wysokość. Regulowane hybrydy można dopasować do niemal każdego dziecka. I starczają tak długo jaka jest potrzeba noszenia dziecka.

 

W tym momencie nosidła regulowane hybrydowe są dostosowane maksymalnie dla dzieci do 2/2,5 roku życia (w zależności jak szybko dziecko rośnie, przy drobniejszych dzieciach czas noszenia może się wydłużyć, a przy większych skrócić).

 

Nosidło hybrydowe można użyć zamiennie z nosidłem baby size. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat nosideł baby size zajrzyj do tego artykułu.

 

Nosidło Lenny Lamb LennyHybrid

 

Porównanie nosideł dostępnych na rynku.

 

Do porównania wybrałam nosidła:

  • Lenny Lamb LennyHybrid Half Buckle
  • Kavkababy Handy
  • Fidella Flyclick plus 
  • Storchenwiege babycarrier 2015

 

Pas biodrowy

W nosidłach pas biodrowy jest jednym z dwóch najważniejszych elementów na które powinien zwrócić uwagę rodzic przy przymierzaniu. Znaczenie ma czy pas jest wąski - możliwe wbijanie się w brzuch czy szeroki - może odstawać, przy krótkim pasie możliwe będzie wbijanie się pasów od regulacji w ciało, czy długi - przy osobach szczupłych może zabrakną regulacji i nie będzie możliwe odpowiednie dociągnięcie.

Nosidła hybrydowe - pasy biodrowe

Jak widzisz na zdjęciu każdy pas jest inny. Storchenwiege ma najwęższy pas biodrowy - dla mnie był to duży minus ze względu na wbijanie się w brzuch kiedy już zawiązałam pasy naramienne. Lenny ma najwyższy pas (dzięki temu można było umieścić na nim kieszonkę na drobne rzeczy ;) ). W Kavce pas jest bardziej sztywny, lecz mimo to jest nadal wygodny. 

 

W poniższej tabelce podaję wymiary pasów biodrowych.

Nazwa nosidła szerokość [cm]

wysokość [cm]

Lenny Lamb LennyHybrid

58,5 13,5
Kavkababy Handy 64 12,6
Fidella Flyclick plus 64 11,8
Storchenwiege 2015 66 7

Te wymiary same w sobie nie powiedzą Ci za dużo. Dlaczego? Mimo iż sprawdzisz na sobie wysokość danego pasa i może wydawać się że jest zbyt wysoki, to na przykład Lenny ma całkiem wygodny pas. Trzeba go przymierzyć by przekonać się czy taka wysokość będzie odpowiadać. 

 

Regulacja pasa biodrowego jest prosta, po prostu trzeba dociągnąć pasek regulacji przy klamrze by pas ciasno przylegał do ciała (pas zapinamy na wysokości bioder). Jedynie w Fidelli reguluje się pas w dwie strony - duży plus dla rodzin gdzie osoby noszące są prawo- i leworęczne. Za to w Storchenwiege szlufki na pasie są plastikowe co utrudnia prawidłowe i szybkie dociągnięcie pasa. 

 

Pasy naramienne

Drugi najważniejszy element w nosidle. Wypełnienie pasów jest w Storchenwiege, Fidelli i w Kavce. Lenny postawił na brak wypełnienia, za to nadrabia ilością materiału który układa się na ramionach podobnie jak chusta. Materiał ten można też wywinąć na wzór rękawków w kangurku. Świetnie przez to układa się na ramionach, jednak miałam wrażenie, że bardziej przycisnął mi “wkładzik” do klatki piersiowej, wypłaszczył plecy na odcinku szyjnym (to moje osobiste wrażenie, Twoje może być zupełnie inne ;) ). Storchenwiege i Kavka mają wypełnienie na części pasów, dzięki temu pasy przechodzące po plecach nie wrzynają się tak mocno w ciało, a końcówki bez wypełnienia łatwo dają się zawiązać w węzeł. Za to Fidella ma połączenie wypełnienia z materiałem który można rozłożyć na ramieniu. Niestety uznaję to jako minus tego nosidła. Nie ma możliwości poprawnego dociągnięcia pasów, przez co pozostaje mały luz przy szyi dziecka. Ten luz w górnej krawędzie panelu, przy mniejszych dzieciach, nie będzie dawał prawidłowego podparcia pleców w górnym odcinku. 

Nosidła hybrydowe - pasy naramienne

Szerokość i wysokość panela

Kiedy przymierzamy nosidło regulowane warto zwrócić uwagę na rodzaj regulacji, jaki on jest i czy sposób regulacji będzie sprawiał problem. Dlaczego zwracam na to uwagę? Dlatego, że często słyszę opinię, iż dana regulacja może być problematyczna i rodzic nie będzie umiał sobie z nią poradzić. Takie nosidło reguluje się raz na jakiś czas i czasami może nam się zapomnieć jak to zrobić ;) Ale od czego jesteśmy my? Zawsze można do nas napisać poprzez np.: facebook, a pomożemy i przypomnimy jak się daną regulację ustawia :D

 

W poniższej tabelce przedstawiam zestawienie szerokości i wysokości paneli w nosidłach hybrydowych.

 

Nazwa nosidła szerokość min/max [cm] wysokość min/max [cm]
Lenny Lamb LennyHybrid
23/34 25/39
Kavkababy handy 24/37 28/45
Fidella Flyclick plus 24/31 27/36
Storchenwiege 2015 24/31 27/36

 

Nosidło hybrydowe lenny Lamb LennyHybrid

W nosidle LennyHybrid regulacja szerokości panela zamieszczona jest od wewnętrznej strony pasa biodrowego. Regulacja jest na rzep który po odpięciu przesuwa się na odpowiednią szerokość. Ułatwieniem w ustawieniu jest podziałka w zależności od wieku dziecka. Wysokość za to reguluje się po zewnętrzej stronie panela po bokach, są to paski zapinane na guziki. W zależności jaką wysokość chcemy osiągnąć na taki guzik przestawiamy zapięcie.

 

Nosidło hybrydowe kavkababy handy

Nosidło Kavka Handy ma regulację szerokości i wysokości schowaną na wewnętrznej stronie pasa biodrowego. Szerokość jest regulowana na rzep, i po odpięciu rzepu można go przesuwać wzdłuż pasa i ustawić na odpowiedniej pozycji, pomaga podziałka z wypisanymi rozmiarami ubrania dziecka. Ważne jest by rzep przesunąć w taki sposób by znalazł się na wysokości tej podziałki. 

Regulacja na wysokość jest na środku panelu i pasa biodrowego. Jak spojrzysz na panel od wewnątrz pasa biodrowego zauważysz czerwone przeszycie na całej szerokości. Aby panel był poprawnie ustawiony na wysokość należy odpiąć środkową część na rzep i przesunąć to przeszycie tak aby szew tworzył linie prostą. 

 

Nosidło hybrydowe Fidella flyclick

Regulacja szerokości i wysokości panela w nosidle Fidella znajduje się na zewnętrznej stronie panela. Troczki dociąga się i zawiązuje na dwa supły lub kokardkę.W tym nosidle jest również regulacja przy szyi dziecka. Minusem jest brak podziałki, ustawiać trzeba trochę na oko. Jednak po prawidłowym ustawieniu, takiej regulacji już nie ruszamy aż do momentu wyrośnięcia dziecka.

 

Nosidło hybrydowe Storchenwiege babycarrier 2015

Storchenwiege regulację wysokości panela ma po zewnętrznej stronie po bokach. Regulacja na plus, można ją też ustawiać jak dziecko jest na rodzicu. Regulację szerokości znajdziemy po zewnętrznej stronie pasa biodrowego. Wystarczy dociągnąć pasek do regulacji by zwężyć panel, a aby poszerzyć po prostu poluzować. Tutaj też mamy możliwość wyregulowania szerokości przy szyi dziecka.

 

Klamra przy pasie biodrowym

Taka niewinna a ma duże znaczenie. 

Klamra w pasie biodrowym

W LennyHybrid klamra wypada po prawej stronie, jest jednopunktowa, a zabezpieczeniem przed odpięciem jest przełożenie zapięcia pod gumką wszytą w pas.

Kavka zapięcie pasa biodrowego ma po lewej stronie. Klamra jest dwupunktowa i zabezpieczenie przed odpięciem jest takie samo jak w Lennym, czyli gumka wszyta w pas. 

Fidella od początku ma taką samą klamrę - trzypunktową, żeby ją odpiąć należy nacisnąć wszystkie trzy przyciski. Jest to zabezpieczenie przed przypadkowym odpięciem.  

Klamra w Storchenwiege jest również trzypunktowa.

 

To wszystko na temat nosideł hybrydowych. Mam nadzieję, że będziesz mogła/mógł skorzystać z tych porównań gdy nie będzie możliwości skorzystania z pomocy Doradczyni Noszenia. 

Jeśli nadal nie wiesz co wybrać zadzwoń do nas lub napisz. Pomożemy :) [link do kontaktu]

Możesz też wypożyczyć te nosidła na testy [link do testów] i zobaczyć na sobie które będzie najbardziej wygodne dla ciebie, a do dziecka będzie najlepiej pasować. 

Jeśli nie jesteś z Poznania i nie masz możliwości podjechania do nas. Możemy spotkać się online i pokazać jak dopasować takie nosidło :) [link do konsu online]

 

Na koniec zobacz jak wyglądają nosidła w zestawieniu jedno obok drugiego na osobie noszącej.

Nosidła hybrydowe - od przodu

Nosidła hybrydowe - od tyłu

Wszystkie zdjęcia są własnością Przy Tobie. Kopiowanie, powielanie, użytkowanie bez zgody właściciela zabronione. Jeśli chciałabyś/chciałbyś użyć zdjęć lub informacji zawartych na stronie skontaktuj się z nami :)

 

Opracowała: doradczyni noszenia Marta Binkowska

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl