Nosidełka ergonomiczne regulowane - hit ostatnich lat na rynku nosidłowym. 0
Nosidełka ergonomiczne regulowane - hit ostatnich lat na rynku nosidłowym.

Nosidełka ergonomiczne regulowane - hit ostatnich lat na rynku nosidłowym.

 

Stało się, jesteście rodzicami. Pierwsze dziecko, a może drugie lub trzecie? Przy każdym wolne ręce to i możliwości więcej. 

 

W tym artykule przybliżam Wam czym są nosidełka regulowane i z jakich elementów się składają. Na czym polega regulacja oraz od kiedy takie nosidło możecie zacząć używać i w nim nosić swoje maleństwo. 

 

Mimo wszystko pamiętajcie, zalecamy by w przypadku każdego dziecka, siadającego samodzielnie czy nie, zasięgnąć opinii Doradczyni Noszenia oraz przymierzyć dane nosidło.

 

Na koniec porównam jeszcze kilka firm nosidłowych które mają w swojej ofercie nosidła regulowane.

 

Czym jest nosidełko regulowane?

W takim nosidle regulacja przede wszystkim dotyczy dziecka. Mamy możliwość dopasować szerokość i wysokość panelu (materiału na plecach dziecka) w łatwy sposób pod konkretne dziecko. I jeśli weźmiemy trójkę dzieci w wieku 8 miesięcy i każde od siebie różni się na przykład długością nóg, wysokością tułowia i ułożeniem ciała. Do każdego z tych dzieci można swobodnie dopasować panel. A pod okiem doświadczonej Doradczyni będziecie mieć pewność poprawnego ułożenia dziecka w nosidle regulowanym.

Oprócz regulacji panelu, jest również regulacja standardowa do osoby noszącej - pasów naramiennych i pasa biodrowego.

 

Od kilku lat na rynku dostępne są nosidła ergonomiczne regulowane, które wypierają z rynku coraz bardziej nosidła nieregulowane (które występują przeważnie w dwóch rozmiarach: baby size i toddler size). Czy to dobrze? Na pewno dla rodziców którzy szukają tylko jednego rozwiązania, które sprawdzi się długi okres czasu - tak. Ekonomicznie mniej więcej wychodzi tak samo. Jednak w nosidłach nieregulowanych albo czekamy do ostateczności kiedy dziecko już totalnie wyrośnie z nosidła i kupujemy następne większe. Albo wcześniej kupujemy większe nosidło i czekamy aż dziecko “dorośnie” do niego i będzie można go w nim nosić. 

 

Dzięki nosidełkom regulowanym rodzice mogę dobrać nosidło pod siebie i pod dziecko nie martwiąc się, że będzie ono za małe lub za duże na dziecko i trzeba będzie czekać. A dzięki możliwości dopasowania panelu, okres czekania aż dziecko będzie gotowe do nosidła ulega skróceniu :)

 

Z jakich elementów składa się nosidło regulowane?

Nosidło składa się z trzech elementów, na które składa się kilka części: 

  • pas biodrowy
  • panel dla dziecka
  • pasy naramienne.


Pas biodrowy.

Pas, który docelowo powinien być usytuowany na biodrach rodzica (biodra są tam, gdzie takie wystające kości pod talią ;P ). W zależności od wielkości dziecka i wysokości korpusu rodzica ten pas może być zapinany wyżej w talii.

Miednica

Co znajdziemy na pasie biodrowym? 

Regulacja szerokości panelu - zazwyczaj po wewnętrznej stronie pasa biodrowego, ale są modele które tę regulację mają po zewnętrznej stronie nad samym pasem. 

 

Porównanie regulacji szerokości w nosidłach

Przy tej regulacji w niektórych modelach (np. Kavka i Fidella fusion) jest wszyta klamra do przepinania pasów naramiennych pod nóżkami dziecka

Z jednej strony pasa jest taśma do dopasowania pod rodzica (taśma o długości ok 115cm którą można regulować), a z drugiej gumka zabezpieczająca, pod którą należy przeprowadzić zapięcie pasa. Gumka ta służy jako zabezpieczenie podczas przypadkowego odpięcia klamry.

Klamra pod nóżkami dziecka

Niektórzy producenci nosideł poszli kroczek dalej i ku zadowoleniu rodziców na pasie biodrowym zaprojektowali kieszonkę do schowania drobnych rzeczy, jak na przykład: pieluszkę i chusteczki.

kieszonka na pasie biodrowym

Panel dla dziecka.

Panel z regulacją na wysokość i miejscem na kapturek. Po bokach panelu znajdują się klamry do przypięcia pasów naramiennych. Przy tych pasach również znajduje się gumka zabezpieczająca, pod którą należałoby przeprowadzić klamrę pasa naramiennego. 

Regulacja wysokości panelu dla dziecka - w zależności od modelu i firmy. Do tej pory spotkałam się z trzema rodzajami regulacji:

  • płynna regulacja taśmy - Kavka
  • regulacja zapinana na guziki - LennyLamb
  • regulacja wiązana na troczki - Fidella

regulacja wysokości panelu

Kapturek w niektórych modelach jest odpinany lub przyszyty na stałe. W modelu nosidełka od Little Frog kapturek służy do powiększenia na wysokość panelu.  Niektórzy producenci dopuszczają zwinięcie kapturka i zrobienie z niego zagłówka dla dziecka - odradzamy tego typu zabiegi. Prowadzi to do możliwego bodźca dla dziecka, który może wywołać odchylanie główki do tyłu. 

 

Klamry do przypięcia pasów naramiennych.

Takie niby nic, a tak bardzo mogą wpłynąć na pozycję dziecka w nosidle. Dlatego taką uwagę przykładamy do tego żeby dziecko potrafiło samodzielnie siadać do nosidła. Istnieje zależność między miejscem wszycia klamer a stopniem wyprostowania pleców przez dziecko. 

Dzięki tym klamrom jest też możliwość przepięcia pasów naramiennych na krzyż, gdy nosimy dziecko z przodu. 

W nosidłach Tula nie ma takich klamer, taśma regulacji pasa naramiennego jest od razu wszyta w panel.

klamry przy panelu

W panel wszyte są pasy naramienne

Pasy wypełnione są miękką pianką. Każdy producent daje możliwość regulacji tych pasów na długość w zależności od potrzeb osoby noszącej. Na tych pasach umieszczony jest chest belt. A na końcu znajduje się taśma regulująca dopasowanie do rodzica.

W przypadku nosidła Fidella Fusion pasy naramienne są szersze niż pozostałe. Tutaj z doświadczenia już wiem, że najlepiej sprawdzają się u osób o szerokich ramionach, najczęściej tatusiów :) Reszta nosideł ma szerokość pasów bardzo porównywalną.

Regulacja długości pasa naramiennego daje możliwość dopasowania pod każdą osobę noszącą. Dzięki niej jeśli czujemy, że pod pachą uciska nas taśma, możemy przedłużyć miękki pas i nie będziemy odczuwali już tego dyskomfortu. 

regulacja pasów naramiennych

Chest belt to zapięcie, które przytrzymuje nam pasy na ramionach i daje poczucie stabilności, że nie będą one nam zjeżdżać z ramion. Takie samo zapięcie znajduje się w plecakach turystycznych i jest coraz częściej spotykane w plecakach dla dzieci.

 

Taśma regulująca dopasowanie do osoby noszącej, w zależności od producenta, jest dostosowana do regulacji i do przodu jak i do tyłu. W nosidłach starego typu Lenny Lamb taka regulacja, przy noszeniu dziecka z przodu, jest możliwa tylko do tyłu. Wiąże się to niestety z wygięciem nadgarstka. Ja radziłam sobie z taką regulacją w ten sposób, że po dopasowaniu już jej nie ruszałam. Starałam się zakładać nosidło bez luzowania pasów naramiennych. Na końcu taśmy jest klamra którą wpinamy w panel. 

 

Regulacja panelu na wysokość i szerokość.

Dzięki takiej regulacji mamy możliwość dopasować panel pod każde dziecko. Na szerokość od zgięcia podkolanowego do zgięcia. Na wysokość do ramion dziecka. I nie ma znaczenia czy dziecko jest szczupłe czy ma więcej kilogramów niż siatki centylowe zalecają ;) Zwracam rodzicom też uwagę przy przymierzaniu by nie martwili się tym, że nóżki dziecka trochę wystają poza panel, możemy go przecież doregulować. 

A kiedy dziecko wyrasta z nosidła?

Najlepszym wyznacznikiem, że nosidło jest już za małe na dziecko jest gdy wysokość panelu sięga pod łopatki, a szerokość sięga tylko do połowy ud.

 

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku regulowanym?

I to jest pytanie klucz, na które nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Jest tyle zmiennych, tyle potrzeb, tyle dzieci co rodziców. Każdą rodzinę bierzemy pod lupę indywidualnie i dobieramy nosidełko tak by było bezpiecznie i by dziecko miało poprawną pozycję.

Idealnie jest jeśli dziecko samodzielnie już siada. Ale świat nie jest idealny i my o tym wiemy ;) 

Dlatego tak ważne jest by przed zakupem nosidła skontaktować się z Doradczynią Noszenia i przeanalizować Wasze potrzeby i sprawdzić czy dziecko jest gotowe do noszenia w nosidle.

Pierwszym wyborem niech jednak zawsze pozostanie chusta. 

 

Porównanie nosidełek regulowanych różnych producentów.

Do porównania wybrałam producentów: Lenny Lamb, Kavkababy, Babytula, Fidella, Isara, Little Frog. Nosideł regulowanych innych producentów jest oczywiście więcej na rynku, jednak u nas tych pięciu jest wybieranych najczęściej przez rodziców.

 

nazwa nosidła

szerokość panelu [cm]

wysokość panelu [cm]

dł. pasów naramiennych [cm]

Lenny Lamb LennyUp Grade

16-45

34-40

36-53

Lenny Lamb Lenny Preschool

25-58

38-51

33-49

Kavka Multi-age 

18-43

26-40

47-57

Kavka Multi-age Plus

26-52

29-49

41-52

Fidella Fusion baby

14-39

26-36

33-41

Fidella Fusion toddler

14-45

31-43

31-44

Isara baby

26-38

32-45

44

Isara toddler

21-45

36-50

44

Babytula FTG

22-35

31-39

48

Little Frog standard

34-40

33-40

44-53

Little Frog XL toddler

30-52

42-52

b\d



Jak widzicie rozpiętość regulacji jest różna i pomimo zmierzenia dziecka w domu, kupno nosidła przez internet jest dość ryzykowna. Pamiętajcie, że to Wam rodzicom ma być w takim nosidełku również wygodnie ;) 

 

Jeśli mimo wszystko macie wątpliwości co do wybrania odpowiedniego nosidła, zapraszam do kontaktu z nami, stacjonarnie jest możliwość przymierzenia kilku modeli nosideł, a w naszej wypożyczalni online możecie wypożyczyć nosidełko przed kupnem i sprawdzić jego właściwości :)  

 

opracowała dla Was: Marta Binkowska

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl