Nosidło ergonomiczne - co to tak naprawdę jest? 0
Nosidło ergonomiczne - co to tak naprawdę jest?

Wszystkie produkty do noszenia dzieci oznaczone są jako ergonomiczne. Czy zastanawiałaś się co to w ogóle jest ta ergonomia? Na czym polega fenomen ergonomii i co ma wspólnego z dziećmi? I z jakich elementów składa się nosidełko ergonomiczne? Tu dowiesz się o tym więcej!

 

Co to jest ergonomia?

Ergonomia to dziedzina naukowa zajmująca się przystosowaniem narzędzi i środowiska pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka (Wikipedia)

A po ludzku?

To dostosowanie warunków w jakich akurat “pracujemy” do potrzeb naszego ciała i umysłu by było to w zgodzie z naszym zdrowiem. 

Na przykład podczas pracy przy komputerze wybieramy takie krzesło czy fotel by było nam wygodnie i by nie wpływało to niekorzystnie na nasze ciało np kręgosłup :)

 

Na czym polega fenomen ergonomii? Czemu zaczęliśmy tak na to zwracać uwagę?

Warunki pracy w jakich się znajdujemy mocno oddziałują na naszą wydajność. Im są bardziej dla nas przyjazne tym my jesteśmy bardziej wydajniejsi w naszej pracy. 

 

A co ma to wspólnego z dziećmi i nosidłami?

To od nas rodziców zależy jakie warunki zapewnimy dziecku by było mu wygodnie i by się zdrowo rozwijało. Dlatego tak bardzo naciskamy i szukamy odpowiednich narzędzi by dać dziecku poczucie stabilności, komfortu i bezpieczeństwa. W przypadku nosidełek to powinny być one tak przystosowane dla dziecka by miało ono jak najbardziej ergonomiczną pozycję :) A co to znaczy ergonomiczna pozycja? To pozycja która daje podparcie w najbardziej newralgicznych miejscach jakimi są nogi, biodra, kręgosłup. To też pozycja, która jest bezpieczna dla dziecka i przy noszeniu w nosidle dziecko ma też zaspokojone swoje potrzeby bliskości i relacji z rodzicem. Czasami nie jesteśmy w stanie być z dzieckiem i zajmować się domem w tym samym momencie. Dobrze dobrane nosidełko pomaga nam i dziecku być bliżej i realizować własne plany :)

 

Elementy które wyróżniają nosidło ergonomiczne:

  • miękki panel który otula plecy dziecka na całej długości
  • panel nosidła powinien podtrzymywać pupę i nogi dziecka na całej długości kości udowej
  • nosidło powinno dobrze rozkładać ciężar dziecka na rodzicu
  • nosidło powinno być uszyte z naturalnych materiałów jak bawełna, bambus, len itp.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o tutaj: Nosidło vs wisiadło

 

Z wiekiem pozycja dziecka będzie się zmieniać i warto na to zwrócić też uwagę przy wyborze nosidełka. Producenci już teraz dają nam możliwość wyboru między różnymi modelami. Bardzo popularnymi obecnie są te nosidła które rosną wraz z dzieckiem (tu znajdziesz je w naszym sklepie). Są regulowane na wysokość i na szerokość pod dziecko i dzięki temu możesz idealnie dopasować wymiar pod swoje dziecko bez względu na to czy jest małym chucherkiem czy dużym michelin’em ;) 

 

Jakie konkretnie elementy znajdziesz przy nosidle ergonomicznym?

  • wygodny pas biodrowy, który będzie dobrze się układał na rodzicu i będzie mieć duży zakres regulacji między osobami noszącymi. Najczęściej spotykanym pasem jest ten widoczny, który okala nasze kości miednicy, ale na rynku dostępne są też nosidła z podwijanymi pasami biodrowymi lub nosidła bez pasa biodrowego, tak zwane onbuhimo;
  • miękki panel dla dziecka wykonany z naturalnego materiału jak bawełna, bambus, len i inne podobne. Panel nie może mieć żadnych wypełnień (prócz tych przy nóżkach dziecka, choć według mnie i to jest zbędne ;)), twardych elementów. Powinien otulać plecy dziecka na całej ich długości. Panel powinien też podpierać nogi dziecka na całej długości kości udowej (czyli jak ja to mówię od jednego zgięcia kolanowego do drugiego zgięcia kolanowego);
  • regulację pasów naramiennych dla osoby noszącej. I ta regulacja najlepiej jak jest w 3 miejscach. W zależności od modelu nosidła mogą być to pasy klamrowe lub pasy wiązane (te już nie mają regulacji);
  • jak już wspomniałam wyżej coraz popularniejsze są nosidła rosnące wraz z dzieckiem, więc dobrze jeśli takie nosidło ma regulację na wysokość i szerokość panelu dla dziecka;


elementy nosidła ergonomicznego

elementy nosidła ergonomicznego2

Przypominam też, że dla dziecka od urodzenia rekomendujemy noszenie w chustach tkanych, a nosidełka wybieramy jak dziecko zaczyna samodzielnie siadać.

Dlaczego tak? 

Artykuł o tym czy wybrać chustę czy nosidło: tutaj https://przytobie.com/chustaczynosidlo

Artykuł od kiedy do nosidło: tutaj https://przytobie.com/odkiedynosidloprzygotowała 

Marta Binkowska

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl