Nosidełko na plecy dla dziecka - od kiedy można nosić na plecach w nosidle? 4
Nosidełko na plecy dla dziecka - od kiedy można nosić na plecach w nosidle?

Artykuł ten ma na celu przybliżenie tematu noszenia dzieci w nosidełkach na plecach, jednak nie zastąpi spotkania z Doradczynią która wyłapie wszystkie szczegóły. 

Nosidełko dla dziecka na plecy - od kiedy można nosić dziecko na plecach w nosidle?

Z artykułu dowiesz się:

Czytaj także:

Czym jest nosidło ergonmiczne?

Od kiedy można nosić dziecko w nosidle

Na co zwrócić uwagę przy noszeniu dziecka na plecach w nosidle?

  • Symetryczne ułożenie tułowia dziecka względem panela nosidła
  • Podparcie na całej długości kości udowych i pupy - "od kolanka, do kolanka"
  • Wysokość panela
    √ zakrywa ramiona
    ⊗ nie na chodzi na buzię
    Starsze dzieci (+/-) powyżej roku, mogą mieć panel sięgający poniżej ramion.
  • Nogi ugięte w kolanie pod kątem 90°

Jesteście ekspertami od opieki nad swoim dzieckiem - pamiętajcie, by zawsze ocenić gotowość i samopoczucie dziecka w nosidle na plecach. Czy chce być tak noszone, czy potrzebuje bezpośredniego kontaktu i czułego wzroku opiekuna na sobie?
Zanim maluch zainteresuje się podziwianiem widoków lub... snem ;) możecie zapewnić mu atrakcje np w postaci gryzaka zawieszonego na szyi rodzica lub przypiętego do chusty. Brak ciekawych bodźców może skutkować czasem upodobaniem malucha do ciągnięcia za włosy opiekuna :P

Nosidło ergonomiczne

Czy waga dziecka ma wpływ przy noszeniu na plecach?

Jasne! Im większa waga tym lepiej dla rodzica by nosił na plecach. Kiedy dziecko jeszcze samodzielnie nie siada, można nosić w chuście np w wiązaniu plecaka prostego. Dzięki pasowi biodrowemu ciężar opiera się na biodrach osoby noszącej i dzięki temu nie czuć tak większej wagi dziecka, pod warunkiem, że pas jest dobrze zapięty:

  • okala i opiera się na kolcach biodrowych, przenosząc ciężar na szkielet osoby noszącej, nie na tkanki miękkie brzucha (auć!)
  • jest bardzo mocno dociągnięty, jak obejma - dzięki temu nie będzie się odkształcać i zmieniać położenia pod wpływem ciężaru dziecka

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku na plecach?

odkiedynosnaplec

Najbezpieczniejszym i najlepszym momentem noszenia na plecach w nosidełku jest moment kiedy dziecko samodzielnie już siada (wszystkie jego kończyny w siadzie prostym są przed ciałem). Postawa jest stabilna i dziecko potrafi utrzymać w siadzie proste plecy także poza nosidłem.
W noszeniu na plecach w nosidle miednica dziecka jest mocno "przyklejona" do pleców osoby noszącej - dlatego jest to sytuacja, w której zwracamy także uwagę na posturę osoby noszącej.
Niestety osoby postawne o rozłożystej klatce piersiowej, zaczną nosić w ten sposób później (stabilna postawa wyprostowana, samodzielne kroki).

Czy można nosić noworodka w nosidle na plecach?

Bardzo mocno NIEzalecamy

  • Noworodek jest bardzo wiotki i nie ma możliwości zapewnienia mu prawidłowej pozycji w nosidle.
  • Nawet z chustą sugerujemy wstrzymać się z noszeniem na plecach do czasu stabilnego trzymania głowy
  • Noworodek nie kontroluje w pełni różnych funkcji swojego ciała - dobrze mieć go "na oku" na wypadek zachłyśnięcia śliną lub ulanym pokarmem etc.

 

Pory roku a noszenie dziecka w nosidełku na plecach.

Czytaj także:

Jak nosić wiosną i latem


Niezależnie od pory roku dziecko można nosić na plecach :) zwracamy uwagę tylko na jego ubiór. Zimą dzieci zazwyczaj grubiej ubrane, będą potrzebować w nosidle więcej miejsca. Aby to zapewnić wystarczy poluzować paski regulujące. Za to latem w jednej warstwie odzieży i tak najbardziej będziecie się grzać między sobą. Najlepiej wtedy mieć pod ręką jakieś koszulki na zmianę dla siebie i dla dziecka.

Jakie są różnice przy noszeniu małego dziecka a toddlera na plecach?


Jak widzicie na zdjęciu, mimo że młodsze dziecko śpi, to dużych różnic w pozycji nie ma. Tutaj akurat dziecko zasnęło z jedną ręką wyciągniętą, mięśnie zrobiły się wiotkie i plecy dziecka same się zaokrągliły, gdy maluch jest aktywny plecy te są wyprostowane tak jak widać u 3latka. I tak, kilkulatków też można nosić w nosidle (>>>zobacz nosidła dedykowane przedszkolakom<<<). Oczywiście waga takiego trzylatka już jest dużo większa, ale w moim odczuciu komfort noszenia na plecach ten sam (przy założeniu, że nosidło zostało dobrze dobrane do rodzica). 

O nosidłach w rozmiarach PRESCHOOL

Nosidła dla roczniaka i starszaka

Różnicą przy noszeniu na plecach - co można zauważyć na zdjęciu - jest zapięcie pasa biodrowego. Jeśli chcemy by mniejsze dziecko na plecach więcej widziało, zapinamy pas w talii. Jednak nie jest to zalecane przy długich spacerach. Takie zapięcie odczuć można już po chwili, ból pleców w okolicy lędźwiowej i w brzuchu szybko przypomni dlaczego lepiej mieć pas zapięty na biodrach ;)

Nosidełko ergonomiczne, a tak zwane “wisiadło”.

Czytaj także:

Odróżnisz nosidło ergonomiczne od wisiadła?

 

Następny dobry argument by nie kupować tak zwanych wisiadeł, jest pozycja dziecka na plecach. 

Na zdjęciu widać różnicę w ułożeniu nóżek. W miękkim nosidle ergonomicznym podparcie pod pupą i całą długością ud daje dziecku komfort jak przy siedzeniu na miękkiej kanapie. Za to kiedy nogi nie mają podparcia szybko może dojść do drętwienia oraz maluch szybko da znać że nie chce być noszony w takiej pozycji. Z resztą ja też bym nie chciała wisieć na kroczu i żeby mi nogi tak dyndały ;)

 

Nosidło ergonomiczne vs nosidło turystyczne - w którym lepiej nosić na plecach?

 

Na sam koniec zostawiłam jeszcze porównanie nosideł turystycznych i ergonomicznych. Temat dość często poruszany gdy decydujecie się na wycieczkę w góry. Ogólnie nie polecam noszenia dziecka na plecach w plecakach turystycznych. Środek ciężkości jest mocno odsunięty od rodzica, a ten by zapewnić sobie stabilność pochyli się do przodu i tym samym zaburzy się jego prawidłowa postawa (by noszony na plecach ciężar dobrze się rozłożył ważne jest by osoba nosząca miała wyprostowaną sylwetkę). W nosidle ergonomicznym środek ciężkości dziecka jest blisko rodzica i tym samym nie ma potrzeby pochylania się. A kiedy dziecko zaśnie jego ciężar rozłoży się równomiernie na rodzicu. W nosidle turystycznym dziecko podczas snu może bujać się na boki, nie będzie to zbyt komfortowe dla rodzica. 

W ostateczności to Wy wybierzecie w czym będziecie nosić chodząc po górach. Wiem że nosidła turystyczne często mają jeszcze dodatkowe miejsce do spakowania potrzebnych rzeczy. Jest to ułatwienie, bo nie trzeba mieć wtedy dodatkowego plecaka. Jednak zawsze mówię rodzicom, że jest ich dwoje - jedno niesie plecak a drugi dziecko ;) 

 

Metody umieszczania dziecka na plecach w nosidle.

Metod wrzucania dziecka na plecy do nosidła jest kilka. Oto parę z nich:

  • z biodra, nosidło i dziecko przesuwamy razem na plecy;
  • nosidło zapięte z tyłu, a dziecko przesuwamy na plecy z biodra
  • nosidło zapięte z tyłu, a dziecko wrzucamy na tak zwany samolot ;)
  • nosidło zapięte z tyłu, jeden pas naramienny jest założony, a dziecko przesuwamy z biodra z przeciwnej strony na plecy

I to Wy wybieracie sobie metodę taką jaka dla was będzie komfortowa.

Czytaj także:

Jak długo można nosić w nosidle

wnosidle inaczej - na biodrze i plecach

 Jeśli macie pytania to piszcie niżej lub do nas na messengerze (via fb) lub dzwońcie. Przyjemnego noszenia!

 

Opracowała Marta Binkowska

Komentarze do wpisu (4)

5 czerwca 2021

Hej. Czytam właśnie ten wpis o nosidłach.poszukuje dwóch nosideł dla 11 miesięcznego dziecka i 3letniego dziecka Nie wiem co wybrać . potrzebuję nosidło takie na codzien i na ewentualne wycieczki w góry Proszę o pomoc;) pozdrawiam

5 czerwca 2021

Cześć Magdalena! Jeżeli tylko masz możliwość przymiarki pod okiem Doradczyni, to jak najbardziej polecamy tę opcję! Myślę, że mogłybyśmy spróbować nosideł regulowanych z segmentu plus/preschool (np.Kavka MultiAgePlus lub LennyLamb Preschool)- są to nosidła regulowane, których zasięg mógłby być pasujący zarówno dla prawie roczniaka jak i dla 3-latka. Mierząc np. u nas na miejscu upewniłybyśmy się, że maluch w tym nosidle będzie miał równie komfortowa pozycje jak starszak - wszystko zależy od gabarytów dzieci i tego, w którym nosidle byłoby Ci wygodniej :) Zapraszamy na przymiarki do PrzyTobie - zajrzyj do zakładki konsultacje -&gt; konsultacja nosidłowa :) Pozdrawiam, Zuzanna

5 października 2022

Witam. Czy to w ktorym miejscu zapinam pas ma wplyw na wichrowanie pasa? Nosze na plecach 2latke, w Tuli Standard i pomalu mi sie zaczyna pas wichrowac. Czy to kwestia zlej pozycji dziecka czy ew zlej pozycji pasa. Bede wdzięczna za podpowiedz

11 października 2022

Tak, miejsce zapięcia pasa ma zdecydowany wpływ na jego formę, kondycję i przede wszystkim - wpływa na jakość spełniania jego funkcji - czyli przenoszenia ciężaru dziecka na rodzica. Przede wszystkim sprawdź czy pasy ramienne są wystarczająco dociągnięte. Panel nosidła powinien być tak dociągnięty, aby dziecko miało pozycję siedzącą. Niewystarczająco dociągnięte pasy sprawią, że pupa malucha zapadnie się w panel i będzie osiadać za nisko, naciskając na pas biodrowy i zaginając go od góry. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy chcemy zapiąć nosidło wyżej, na talii, żeby dziecko miało pole widzenia ponad naszymi ramionami. Pas biodrowy - zapięty wysoko, na miękkich tkankach talii, nawet bardzo dobrze dociągnięty, może mieć trudność w utrzymaniu prawidłowej pozycji (pas biodrowy powinien być zawsze równolegle do podłoża, nie osuwać się pod ciężarem dziecka), co powoduje także zapadanie się pupy dziecka, nacisk i uginanie. Idealnym miejscem byłyby biodra - tak, żeby ciężar dziecka był przenoszony na miednicę. Tam też mamy najlepszą możliwość dociągnięcia pasa stabilnie tak, że ani nie będzie się osuwał pod ciężarem dziecka, ani nie będzie odstawał od ciała osoby noszącej. Dodatkowo nosząc w nosidle zapiętym w talii większe dziecko warto mieć na uwadze, że mocno dociągnięty pas w talii, powoduje ucisk na brzuch i wywiera niekorzystne ciśnienie na mięśnie dna miednicy. Pozdrawiam, Zuzanna/Przy Tobie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl