Rodzaje nosideł i nosidełek do noszenia dzieci 0
Rodzaje nosideł i nosidełek do noszenia dzieci

Wpisujesz w wyszukiwakę hasło “nosidło ergonomiczne dla dziecka” i wyskakuje ponad 100 stron różnego rodzaju nosideł i każdy link zachęca do zakupu bo właśnie to jest to którego szukasz. Dużo informacji? A Ty nie wiesz od czego zacząć? Chciałam by w jednym miejscu znalazł się właśnie taki spis różnych rodzajów nosideł które są dostępne na rynku polskim i zagranicznym i spełniają warunki komfortowego i bezpiecznego nosidła.

 

Znajdziesz tu nazwę rodzaju nosidła, krótki opis i zdjęcie. A na końcu zamieściłam tabelkę jakie nosidło od kiedy można używać. 

 

 • Nosidło Baby size (dla mniejszych dzieci) / standard

Tula baby size

Nosidło ergonomiczne z regulacją pasów naramiennych i biodrowego tylko pod osobę noszącą. Od momentu jak dziecko zacznie siadać do około 1 roku lub 1,5 w zależności jak szybko dziecko będzie rosło :) Porównując do rozmiaru ubranek to od 74 do 92. W zależności od producenta nazwa tego rodzaju może być baby size lub standard. Nosidełko szyte z naturalnych materiałów przyjaznych dla skóry.

Artykuł przybliżający temat nosideł baby znajdziesz tutaj: Nosidło baby size

Nosidła baby-size w naszym sklepie >>>Tutaj<<<
Nosidła baby-size w naszej wypożyczalni >>>Tutaj<<<

 

 • Toddler size (dla starszych dzieci)

Nosidełko ergonomiczne z regulacją pasów naramiennych i pasa biodrowego tylko pod osobę noszącą. Nosidełko dla starszych dzieci. Starczy aż do 2,5 roku życia w zależności od szybkości rośnięcia dziecka. Rozmiar ubranek od 82 do 104.

O nosidełkach toddler poczytasz tutaj: Nosidło toddler size

Nosidła Toddler-size w naszym sklepie >>>Tutaj<<<
Nosidła Toddler-size w naszej wypozyczalni >>>Tutaj<<<

Tula toddler size

 • Rosnące wraz z dzieckiem / regulowane

Nosidła regulowane

Nosidełko ergonomiczne z możliwością dostosowania panelu pod dziecko na szerokość i wysokość. Również ma regulację pasów naramiennych i pasa biodrowego pod rodzica. Możliwość użytkowania od momentu kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać do 2/2,5 roku życia czyli aż do 104 rozmiaru ubranek.

Więcej na temat tych nosideł poczytasz tutaj: Nosidła rosnące wraz z dzieckiem

Nosidła regulowane w naszym sklepie >>>TUTAJ<<<

 • Onbuhimo

 nosidło onbuhimo

Nosidełko ergonomiczne bez pasa biodrowego. Przeznaczone do noszenia dzieci na plecach. Fajnie sprawdza się u osób w ciąży. Dostępne w dwóch rozmiarach: baby i toddler oraz niektóre modele mają możliwość regulacji szerokości panelu pod dziecko.

Zalecamy noszenie w onbuhimo dzieci które już stabilnie siedzą i zbierają się do chodzenia.

Nosidła onbuhimo w naszym sklepie i wypożyczalni znajdziesz >>>TUTAJ<<<

 

 • Z podwijanym pasem biodrowym

Nosidło Coccolare

Takie nosidełko również dobrze sprawdzi się przy noszeniu dziecka. Podwijany pas jest dużo węższy niż standardowy pas biodrowy. Jak dziecko jest umieszczone w nosidle to patrząc z boku ma się wrażenie, że tego pasa w ogóle nie ma. Znajduje się on pomiędzy dzieckiem a osobą noszącą (rodzicem). Na rynku są dostępne modele z regulacją na szerokość panelu. 

 

 • Toddler plus

Nosidła dedykowane przedszkolakom. Również dobry krok producentów w stronę rodziców starszych dzieci. Dobre dla dzieci już po pierwszym roku życia lub młodszych o ile dziecko jest większych gabarytów (dopasowywałam takie nosidło już dla 8miesięcznego dziecka o rozmiarach roczniaka). Dostępne modele z możliwością regulacji na szerokość i wysokość panelu pod dziecko oraz bez regulacji - wtedy nosidło już trzeba dopasować pod dziecko.

Porównanie nosideł PLUS już wkrótce na naszym blogu.

 

 • Hybrydowe

 Nosidła hybrydowe

To nosidła, które posiadają pas biodrowy zapinany na klamrę i pasy naramienne wiązane jak w chuście. To nosidełko może służyć jako przejście między chustą a nosidłem zwykłym klamrowym.  W zależności od producenta nosidła hybrydowe różnią się od siebie najbardziej właśnie pasami naramiennymi. Porównanie takich nosideł znajdziesz w tym artykule Nosidła hybrydowe. Nosidła hybrydowe mają na rynku różne nazwy producentów, na przykład jest Kavka Handy, Lenny Hybrid, Fidella Fly Click,

 

 • Podaegi

Podaegi nosidło tradycyjne pochodzące z Korei. Ma budowę zbliżona do chińskiego beh-dai. Podaegi składa się tylko z prostokątnego panela i pasów (w sumie jednego pasa przeszytego przez górna krawędź). Panel jest o wiele dłuższy niż w BD bo musi starczyć na otulenie pleców dziecka, siedzisko i zapas materiału po którym idą przytrzaskujace tkaninę pasy. Podaegi zakłada się na plecy. Współczesne użytkowe, koreańskie podaegi są często w dziecięce wzory, z pikowanego materiału z cienką watoliną pomiędzy tkaniną - prostokąt samego panela jest poszerzony tak, że otula osobę nosząca i spełnia także funkcję... fartucha roboczego - mają nawet kieszonki z przodu Więc całkiem blisko im do dawnego pierwowzoru. Podaegi po koreańsku oznacza koc - i rzeczywiście tym kiedyś było. Kocem którym okrywano dziecko na plecach i obwiązywano sznurkiem/taśmą. Europejskie i światowe inspiracje tym nosidlem poprzestały raczej na jego bazowej formie - prostokątnego panela tylko na dziecko i długich pasów górnych. Są szyte zarówno z tkanin bawełnianych prostych no w połączeniu ze sztruksem na pasach, całkowicie z tkaniny prostej bawełnianej lub lnianej a także z materiałów chustowych.

poadegi

 • Mei tai / meh dai / fly tai / beh dai 

nosidlo mei tai

Nosidło składające się z wąskich pasów naramiennych i biodrowego - wiązanych. Pasy naramienne dodatkowo mają lekkie wypełnienie. Prostokątny panel i doszyte do niego pasy przypominają wiązanie jak w chuście. Jednak dużą różnicą między tym nosidłem a chustą jest panel który znajduje się między nogami dziecka. Nosidełko posiada również zagłówek, który spełnia funkcję bardziej podtrzymującą główkę podczas gdy dziecko śpi. Nosidełko szyte zarówno z materiału chustowego jak i ze zwykłej bawełny. Na rynku dostępne dwa rozmiary: baby i toddler. 

 

 • Wrap tai

Nosidło podobne do nosidełka Mei Tai, z tą różnicą, że pasy naramienne i pas biodrowy są szerokie i bez wypełnienia. Nosidełko szyte w całości z chusty - stąd też w nazwie słowo “wrap” :)  • Klamrowe

Nosidełka klamrowe to każde nosidło które ma pas biodrowy zapinany na klamrę oraz pasy naramienne wszyte w panel lub również z możliwością wpięcia ich na klamerki oraz tak zwany chest-belt. 

 

 • Górskie

Nosidełka górskie to nosidła dedykowane rodzicom, którzy uwielbiają chodzić po górach. Jednak podchodzę do nich z dystansem jeśli chodzi o noszenie w nich dzieci poniżej 2 roku życia. Jako fanka prawidłowej i ergonomicznej pozycji dziecka podczas noszenia. Nosidła górskie zasługują na osobny artykuł, który przybliży temat noszenia w taki sposób - niedługo poczytacie o nich na naszym blogu. Już kiedyś wspominałam o tych nosidełkach odnośnie środka ciężkości, przeczytaj o tym tutaj.

 

 • Minimeis

To nasze ostatnie odkrycie. Na rynku nosidłowym już jakiś czas. Nosidełko montuje się na ramionach osoby noszącej - najlepiej taty ;P 

Kto nie nosił swojego malucha na barana? Takie nosidełko umożliwia noszenie właśnie na barana bez przytrzymywania rękoma (choć ja bym intuicyjnie i tak to robiła ;) ). Zapięcie przechodzi po klatce piersiowej rodzina, a dziecko przytrzymane jest przez pasy zapinane na nóżkach. Młodsze dzieci mają jeszcze pasy naramienne by nie kiwały się na boki. Rekomenduje jednak noszenie w tym dzieci które już stabilnie siadają samodzielnie.

 

Jeśli słyszeliście jeszcze o nosidłach w których można nosić dzieci, a nie znaleźliście ich opisu tutaj, dajcie nam znać - uzupełnimy nasz spis :)

 

Grafika przybliżająca podział rodzajów nosideł i od jakiego rozmiaru można w nich nosić dzieci:

Dobór nosidła pod rozmiar dziecka

 

Oczywiście rodzajów nosideł i sposobów noszenia jest wiele, jednak mierzmy siły na zamiary i nie przyzwyczajajmy SIĘ do noszenia :P

link do zdjęcia

 

Przygotowała Marta Binkowska, a opis podaegi stworzyła Zuza G-S :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl