Chustowe ABC: Sploty chustowe 0
Chustowe ABC: Sploty chustowe

Chusty tkane, to najbardziej uniwersalne narzędzie do noszenia dziecka na świecie.
Aż trudno uwierzyć, że to zaledwie pasek zwykłego materiału. No dobra, nie aż tak znowu zwykłego ;)
To materiał tkany, na przeróżne sposoby, dzięki czemu chusty do noszenia dzieci są takie piękne.
Wyróżniamy kilka podstawowych i najczęściej spotykanych splotów materiałów, z których szyje się chusty.
Osobnym szerokim tematem dla bardzo chustowo-wkręconych, są chusty tkane ręcznie - tzw.HW, hand-woven wraps.

Najczęściej spotykane sploty:

  •      Splot skośno-krzyżowy

Najprostszy, pochodzący od splotu skośnego. Materiały o tym splocie tkano z myślą o żeglarstwie i o tapicerkach :) W żeglarstwie, bo jest bardzo wytrzymały (testy niektórych z tkanin skośnych wykonywane były nawet i do 300 kg); na tapicerki, bo doskonale odwzorowuje kształt, który chcemy mu nadać.

Dzięki temu, że bardzo dobrze pracuje na skosach, teoretycznie najłatwiej i najlepiej układa się na dziecku. Odwzorowuje wszystkie krzywizny jego ciała i dopasowuje się do nich, a nie wymusza zmian w jego postawie. Dobrze się dociąga, a chusty o tym splocie są polecane dla początkujących.

W splocie skośno-krzyżowym spotykamy zazwyczaj chusty jednokolorowe, bądź w paski, ale zawsze lewa i prawa strona są takie same.

Paski zazwyczaj biegną wzdłuż chusty i są tworzone przez nić osnowy, ale można spotkać takie, w których paski są poprzeczne (wtedy wyznaczane są przez zmienne nici wątku (np. węgierskiej firmy Nandu).

Najpopularniejsi producenci:
LennyLamb, LittleFrog, Didymos, Storchenwiege, Natibaby, LunaDream

 

  •      Splot diamentowy

Wywodzi się ze splotu skośnego, a jego charakterystyczną cechą są romby na wzorze tkaniny, które przypominają diamenty.

Elegancki, ładny, wytrzymały, a przy tym świetnie się układa na malutkich wkładzikach :).
Chusty diamentowe są miękkie od nowości, nie trzeba ich łamać. Są nośne i świetnie się dociągają.

Splot diamentowy powstaje na bazie splotu prostego, ale dodatkowo nić wątku krzyżuje się raz pod, a raz nad skrzyżowaniem splotu bazowego.

Chusty diamentowe znajdziemy u większości producentów, ale zdecydowanie do najbardziej znanych zaliczyć możemy Leo od Storchenwiege, diamenty Natibaby czy seria exlusive od Girasol.

Czy wiecie, że ten splot jest wykorzystywany w wielu gatunkach rękodzieła, np. w wikliniarstwie.

 

 

 

  •      Splot jodełkowy (skośny łamany)

Ładne, eleganckie chusty, na których możemy zaobserwować zmianę skosów z lewego na prawy i z prawego na lewy, w regularnych odstępach. Daje to ładny efekt wizualny (powstaje tzw. jodełka).

Chusty te są bardzo miękkie i równie przyjemnie we współpracy co chusty o splocie skośno-krzyżowym.
Didymos Lisca, LennyLamb Mała Jodełka (seria)

   

 

  •   Splot waflowy

 

Powstał ze splotu diagonalnego, a chusty, które są z niego utkane mają charakterystyczną fakturę gofra (mniam :D).


Są to kwadraciki o wypukłych brzegach
i wklęsłym środku. Wyglądają dość efektownie, ale jednak występują rzadko.

✅ Chusty o tym splocie są bardzo miękkie
i puchate, ładnie układają się na dziecku, ale przez swój raczej luźny splot i odstająca fakturę zaciągają się od samego patrzenia na nie :P

Zaciągnięcia łatwo naprawić, jednak trzeba uważać, by zaciągniętej nici nie przerwać.
Przykładowe chusty: Ivette Slings, Ellevill Karma.

 

 

  •      Splot żakardowy

Jest to splot kombinowany, pochodny od splotu skośno-krzyżowego.
Wśród wielu rodzajów tkanin żakardowych mamy także chusty o splocie serduszkowym (gdzie nici osnowy i wątku przeplatają się ze sobą tak, że tworzą serduszka widoczne na materiale – są niezwykle miękkie i przewiewne, ale łatwo się zaciągają), chusty o splocie szyszkowym (na materiale można dojrzeć malutkie szyszki – chusty również są bardzo miękkie) oraz wszystkie inne chusty o pięknych wzorach i fakturach.
Właściwie na chustach żakardowych znajdziemy wszystko, co można sobie wyobrazić – kwiaty, liście, motyle, ludziki, dmuchawce, wzory nieregularne, gwiazdki itd. itd. (możecie powiedzieć co jest na waszych ukochanych chustach).  Nie należy mylić tych chust z takimi z nadrukowanym wzorem. W chustach żakardowych te magiczne wzory powstają podczas tkania.

Każda chusta żakardowa jest inna w odczuciu. Niektóre są zwarte, bardzo ciasno utkane i same niemalże stoją, a niektóre mają bardzo luźny splot, są miękkie i miłe w dotyku, lecz wszystkie bardzo przyjemnie się noszą i cieszą oko pięknymi wzorami. Przez swój splot, chusty te pracują trochę inaczej niż skośno-krzyżowe. Przez niejednorodną fakturę, nie dociągają się tak samo na całej długości.

Cechą charakterystyczną chust żakardowych jest to, że obie ich strony są inne. Na obu występuje ten sam wzór, ale jedna jest negatywem drugiej.

Jeśli nie liczyć „zwykłych pasiaków” (chust o splocie skośno-krzyżowym), to jest to obecnie najczęściej występujący materiał chustowy.

Chusty tkane splotem żakardowym bardzo się między sobą różnią. Wzór wymusza sposób tkania a co za tym idzie, podatność materiału na rozciąganie.
✅ Chusty żakardowe, w zależności od modelu, mogą wymagać większej wprawy w dociąganiu. Część z nich będzie świetnie pracowała nawet w początkujących dłoniach, do części jednak trzeba będzie nabrać wprawy, zanim motanie będzie przyjemne i niekłopotliwe.


Większość producentów na rynku ma w swojej ofercie różne chusty
o splocie żakardowym.

 

 

 

  •         Splot prosty (płócienny)

Występuje w tzw. pościelówach – chusty fakturą przypominają poszewki na pościel lub prześcieradło.
Mimo że są cienkie, lekkie i przewiewne, to nie są dobrym wyborem. Nie da się ich dobrze dociągnąć (nie pracują po skosie), wiązanie szybko się luzuje, chusta wrzyna się w ciało - to wszystko uniemożliwia wspieranie prawidłowej pozycji dziecka. Są jednak mamy, które ich używają, argumentując to m.in. tym, że chusty te są dobre na upały, są tanie i sprawdzają się przy malutkich (lekkich) dzieciach, a gdy nie nosimy w ciągu dnia przez kilka godzin to mówią, że czują się w nich komfortowo.
Jednakże częściej spotykamy się z opiniami użytkowniczek, które po przejściu z chust pościelowych na tkane (skośne, jodełki, żakardy), odetchnęły z ulgą, że motanie może być takie przyjemne i gładkie ;)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl