Nietypowe wiązania chusty z przodu. 2
Nietypowe wiązania chusty z przodu.

Urodził się Maluszek, nauczyliście się na konsultacji albo warsztatach podstawowego wiązania do noszenia go w chuście z przodu. Super!

Jest spora grupa rodziców, którym nauczenie się kangurka i/lub kieszonki (bo te wiązania mam na myśli pisząc podstawowe) w stu procentach wystarcza. (Ja na samym początku chustodrogi też byłam w tym miejscu ;)) 

Jest też część, która chce się nauczyć więcej i lubi eksperymentować. Część, której noszenie w chuście bardzo się spodobało (i rodzicowi i dziecku). Część, która stała się chustoświrkami, a eksperymentowanie z różnymi składami chust i wiązaniami nie jest jej obca.

Chciałabym Wam dzisiaj opisać kilka wiązań z przodu rodzica, na które trafiłam na różnych grupach chustowych, kiedy zaczynałam i była to dla mnie czarna magia. Niektóre z nich wiązałyśmy wcześniej na naszych dzieciach, a niektóre ćwiczyłyśmy na lalkach treningowych.

Po co rodzice decydują się na testowanie nowych wiązań?

Na wybór wiązania ma wpływ kilka kwestii, przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo dziecka oraz nasze, lecz jeśli idziemy dalej, to patrzymy także na

  • estetykę - we wszystkich opisanych niżej wiązaniach można ładnie i efektownie zaprezentować śliczną chustę.
  • Cześć z tych wiązań jest warstwowa (na dziecku przechodzi kilka warstw materiału, a nie jedna jak w kangurku, kieszonce czy plecaku prostym), co daje lepsze rozłożenie ciężaru dziecka (jak już dziecko jest słusznej wagi, to sporo nam to daje).
  • Dodatkowo wiązania te dają nam więcej możliwości na wykorzystanie krótkiej lub bardzo długiej chusty (tak, by ogony nie ciągnęły się nam po ziemi).

 

Poniżej przedstawiam Wam kilka z nietypowych możliwości zawiązania chusty z przodu.

 

2x - KOALA

Jest to wiązanie, które zaliczane jest do podstawowych, ale jest rzadziej uczone rodziców na konsultacjach. Zazwyczaj zaleca się poczekać z motaniem go do czasu, gdy dziecko będzie samodzielnie siadać lub stawać w pozycji czworaczej, ale w szczególnych przypadkach uczymy go wcześniej.

Przebieg chusty: środek znajduje się z tyłu na naszych lędźwiach, z przodu chusta krzyżuje się i dwie warstwy materiału znajdują się na dziecku. Dalej poły biegną na nasze ramiona, krzyżują się na plecach, a węzeł wykonujemy z przodu pod dupką dziecka. Długość chusty potrzebna do wiązania - zazwyczaj 4,6m.

 

KANGUR NA BIODRZE

Powiedziałabym, że też fajnie zaczekać z wiązaniem go, do momentu, kiedy dziecko samodzielnie trzyma głowę, ale jeśli pozycja maluszka jest odpowiednia, to jak najbardziej można wiązać go wcześniej :)

 Przebieg chusty: środek znajduje się na naszym biodrze, w miejscu, gdzie “siedzi” dziecko. Jedna poła idzie z przodu po przekątnej na nasze ramię, gdzie robi się motylka i po przekątnej naszych pleców biegnie pod dziecko, druga natomiast oplata naszą talię od tyłu i idzie pod dziecko z przodu. Węzeł znajduje się pod dzieckiem. Długość chusty potrzebna do wiązania - zazwyczaj 3,6m.

 

SIODEŁKO Z PĘTELKĄ (ROBINS HIP CARRY) 

Samo wiązanie przypomina wiązanie z chusty kółkowej. Jest asymetryczne i nie wszystkim będzie w nim wygodnie, ale jeśli czujecie się na siłach, możecie od początku próbować je wiązać :)

Przebieg chusty: środek chusty znajduje się na naszym ramieniu i jedna poła idzie z tyłu po przekątnej i wraca do przodu. Druga natomiast robi pętlę, przez którą przechodzi ta pierwsza. Pierwsza wraca za pętelką pod dzieckiem na biodro, a druga w tym czasie idzie do tyłu i po przekątnej na biodro. Węzeł znajduje się pod dzieckiem. Długość chusty potrzebna do wiązania - 3,6m ze spokojem powinno wystarczyć.

 

POPPINS HIP CARRY

Jest to wiązanie na jedno ramię, więc jest asymetryczne. Nie wszystkim może być wygodnie. Pomimo, że dziecko ma w nim dobrą pozycję, poczekała bym z motaniem do momentu, kiedy samodzielnie będzie trzymać głowę :)

 

Przebieg chusty: środek chusty znajduje się pod naszą pachą. Jedna poła biegnie po przekątnej naszych pleców na ramię, a druga po naszym brzuchu, przechodzi pod tą pierwszą połą i zawraca. Na dziecku znajdują się więc dwie warstwy materiału. Węzeł wiążemy na naszych plecach. Długość chusty potrzebna do zawiązania - 3,6 m.

 

FRONT DOUBLE HAMMOCK (FDH) - PODWÓJNY PÓŁKANGUR

Wiązanie trochę podobne do koali. Różni się tym, że ma wywinięte motylki (rękawki), jak w kangurku i nóżki dziecka przechodzą w każdym miejscu pod chustą, a nie nad.

Przebieg chusty: środek znajduje się na naszych lędźwiach, dalej materiał idzie do przodu, gdzie się krzyżuje. Wywijamy krawędzie, by utworzyć rękawki i krzyżujemy materiał na naszych plecach,a węzeł wiążemy z przodu, pod dupką dziecka. Na dziecku znajdują się dwie warstwy rozłożonego materiału. Długość chusty potrzebna do wiązania - 4,6m.

 

SHORT CROSS CARRY (SCC/FCC) WYKOŃCZONE KÓŁKIEM (POJEDYNCZY KRZYŻ Z KÓŁKIEM)

Parę razy wiązałam na moim Synu i nawet się polubiliśmy z tym wiązaniem :) wiąże się je z krótkiej chusty i jest ładne 😉

Przebieg chusty: na środek chusty nawlekamy kółko (takie jak są wszyte w chuście kółkowej) i układamy na naszych plecach, mniej więcej w połowie. Poły biegną na nasze ramiona, krzyżują się z przodu i idą dalej w talii na nasze plecy. Tam przewlekamy materiał przez kółko. Maluszek znajduje się w chuście z przodu, w "iksie". W tym wykończeniu nie ma węzła. Można również wykończyć to wiązanie bez kółka, wtedy węzeł znajduje się na naszym boku. Długość chusty potrzebna do wiązania - 3,6 w zupełności wystarczy.

 

FWCC POPPINS FINISH (KIESZONKA Z WYKOŃCZENIEM POPPINS)

Początkowo wiązanie podobne do kieszonki, ale bardziej efektywne, a po dziecku przebiegają trzy warstwy materiału. Jeśli mamy chustę, w której jest ładny rewers, to możemy go tutaj wyeksponować. Radziłabym poczekać z motaniem do momentu, aż dziecko będzie samodzielnie trzymać głowę.

Przebieg chusty: środek chusty znajduje się na naszej klatce piersiowej, a poły krzyżują się na plecach i biegną na nasze ramiona. Po umieszczeniu dziecka w chuście dociągamy chustę jak w kieszonce. Jedna poła zostaje na swoim miejscu, a drugą ściągamy z ramienia i układamy pod pachą, tak by materiał okalał nas i dziecko. Przekładamy pod tą pierwszą połą i wracamy materiałem po plecach dziecka. Węzeł wiążemy na naszych plecach. Długość chusty potrzebna do wiązania - 4,6m.

 

FWCC TAS - KIESZONKA WIĄZANA NA RAMIENIU

Początek wiązania też jest podobny do kieszonki, ale materiał nie wraca na nasze plecy, by tam być związany, tylko kończy się obok dziecka z przodu. 

Przebieg chusty: środek chusty znajduje się na naszej klatce piersiowej, a poły krzyżują się na plecach i biegną na nasze ramiona. Po umieszczeniu dziecka dociągamy materiał, ale nie krzyżujemy go pod dupką, tylko jedną połę prowadzimy pod dzieckiem, na wysokość jego klatki piersiowej i tam, z boku wiążemy węzeł. Długość chusty potrzebna do wiązania - 3,6/4,2m. 

 

FWCC ANNE'S FINISH - KIESZONKA Z WYKOŃCZENIEM ANNE'S

Nigdy nie próbowałam nawet tego wiązać, bo przebieg chusty, gdzie jedna poła idzie przy karku dziecka budził moje wątpliwości.

Przebieg chusty: środek chusty znajduje się z przodu, na środku naszej klatki piersiowej, a poły krzyżują się na plecach. Po umieszczeniu dziecka dociągamy materiał jak w kieszonce. Poły nie krzyżują się pod dupką, ale z boku dziecka. Jedna (krótsza poła) idzie z przodu, przy karku i przechodzi pod materiałem z drugiej strony, a dłuższą opłata nasze plecy i również przechodzi pod materiałem z przeciwnej strony. Nie kończymy węzłem, tylko odpowiednio przepleciony materiał blokuje się sam o siebie. Długość chusty potrzebna do wiązania - 4,6m.

 

FWCC POND FINISH - KIESZONKA Z WYKOŃCZENIEM POND

To wiązanie też nie do końca mnie przekonuje, ale może kiedyś spróbuję zawiązać na żywo z maluchem;)

Przebieg chusty: środek chusty znajduje się na naszej klatce piersiowej, a poły krzyżują się na plecach. Po umieszczeniu dziecka dociągamy materiał jak w kieszonce. Jedna poła biegnie normalnie, obok dziecka a, drugą przekładamy pod pachą i prowadzimy przy karku dziecka. Krzyżujemy ze sobą poły i wiążemy w "warkocz", który idzie z boku dziecka. Gdy dojdziemy do końca, jedna poła idzie pod dupką dziecka na drugą stronę i węzeł wiążemy z tyłu. Długość chusty potrzebna do wiązania - rozmiar standardowy plus 1, wiec 5,2m. 

 

Tak jak pisałam na początku część z tych wiązań była przez nas testowana na naszych dzieciach i bardzo lubiana, a część ćwiczyłyśmy na lalkach treningowych. 

Wszystkie te wiązania są piękne i jeśli macie ochotę, to testujcie i pokażcie nam efekty, a jeśli już motacie coś innego, czego nie ujęłam tutaj, to dajcie znać :) chętnie uzupełnię ten artykuł.

Komentarze do wpisu (2)

7 czerwca 2021

Ja chętnie zobaczę takie nietypowe wiązania na plecach ☺️

9 czerwca 2021

Cześć Emilka! Wskakuj do artykułu o zaawansowanych wiązaniach na plecach - duuuuuuży wybór! https://przytobie.com/pl/n/Zaawansowane-wiazania-plecakowe/53

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl